Pro pacienty

Domů / Pro pacienty

Obecné informace

Scintigrafie je metoda vyšetření, při kterém je do těla pacienta aplikována radioaktivní látka, sloužící k zobrazení vyšetřovaného orgánu. Tato látka je aplikována nejčastěji injekčně do žil horních končetin.

Co dělat při příchodu na oddělení

Při příchodu na oddělení se ohlásíte v naší recepci a předložíte žádanku k vyšetření spolu s průkazem pojištěnce. Před podepsáním souhlasu s vyšetřením a aplikací vyšetřovací látky vám rádi odpovíme na všechny vaše dotazy. Před většinou z našich vyšetření není nutná žádná příprava. Pokud vaše vyšetření vyžaduje zvláštní režim, budete informováni vaším odesílajícím lékařem nebo naší pracovnicí při objednání.

Ženy prosíme o upozornění na možné těhotenství či kojení. Je velmi důležité tuto informaci nahlásit ještě před aplikací vyšetřovací látky , aby lékař rozhodl o dalším postupu. Těhotenství ani kojení však nejsou kontraindikacemi pro provedení našich vyšetření.

Před vyšetřením

Na vyšetření čekáte v čekárně, kam pro vás před vaším vyšetřením přijde sestra. V kabince si na vyzvání sestry odložíte veškeré kovové předměty (kovové spony, knoflíky, řetízky, mince a klíče z kapes, vypnete mobilní telefony, apod.) a svrchní oděv.

Během vyšetření

Při samotném vyšetření sedíte nebo ležíte na lůžku a detektory kamery se pohybují okolo vás. Nejedná se o zcela uzavřený prostor tzv. „tunel“. Pro kvalitní výsledné snímky je důležitý minimální pohyb při vyšetření. Vyšetření je zcela bezbolestné.

Po vyšetření

Po vyšetření se radioaktivní látka velice rychle rozpadne, takže se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků. Naše vyšetřovací látky nepatří mezi kontrastní látky a nevzniká na ně alergie.

Radiační zátěž je podobná a často i nižší jako u běžných rentgenových vyšetření. Doporučujeme více pít a je vhodné do druhého dne omezit přímý fyzický kontakt s dětmi a těhotnými.

Výsledky vyšetření vám předáme osobně ihned po vyšetření nebo je zašleme vašemu ošetřujícímu lékaři.